“ALL TOGETHER”- jauniešu apmaiņas projekts Turcijā

erfolg_erasmus_newLaika periodā no 2015.gada 11.augusta līdz 18.augustam Turcijas pilsētā Dijarbakirā ar programmas  “Erasmus+” finansiālo atbalstu ir norisinājies projekts  “All Together “, kurā piedalījās 33 jaunieši no Anglijas, Serbijas, Moldovas, Turcijas, Azerbaidžanas, Čečenijas un Latvijas. Projekta ietvaros tika apskatītas tādas tēmas kā minoritāšu tiesības, cilvēka tiesību aizskaršana, bēgļu dzīve un apkartējo cilvēku attieksme pret sabiedrības zemāko slāņu pārstāvjiem.

Pēc projekta dalībnieku atziņām, jau no pirmās dienas viņus ir iepriecinājis  fenomenāli augsts projekta vadītāju un galvenā pasniedzēja no Sanktpēterburgas, sagatavošanas līmenis. Apmācību laikā tika izmantotas neformālās izglītības metodes – spēles, prezentācijas, monologi un diskusijas. Pateicoties neformālās izglītības spēlēm, kuras ir piedāvājuši šī projekta īstenotāji, jauniešiem bija iespēja iejūsties Eiropas cilvēktiesību tiesas tiesnešu lomā, korespondentu lomā, uzņemšanas komisijas, kā arī bēgļu lomā, kuri cenšās saņemt kaut vai minimālo sanitāro palīdzību no valdības puses. Neskatoties uz to, ka tā bija tikai spēle, katram no dalībniekiem bija iespēja pilnā mērā izjūst uz sevis savu pilnvaru, varu vai arī otrādi,- aizskārtību, negatīvu stāvokli, bezcerību, bailes.

all togetherAtsevišķa uzmanība projekta laikā tika pievērsta aizspriedumu problēmatikai. Kopīgiem spēkiem dalībnieki ir mēģinājuši izsprast dažādu aispriedumu cēļoņus un personīgi sev atbildēt : vai tiešām ir vērts izvairīties no sievietes hidžābā, melnā kleitā un ar lielu melnu somu rokā, vai arī tomēr cilvēks, kurš tikko ir atbrīvojies no ieslodzījuma pēc divu cilvēku noslēpkavošanas, un brauc ar tevi vienā kupejā, būs  tev vairāk bīstāms ; bet vai tu dalītu šo kupeju ar arfikāņu lauvas slepkavu, var arī, pēc būtības, ar miermīlīgu francūzi, kurš nezina svešvalodu un pārvadā sava koferī ļoti smaržīgu sieru ar pelējumu ? Vai ir vērts dibināt nometnes HIV inficētiem, tādējādi attālinot viņus no sabiedrības, vai arī tomēr viņi nav tik bīstami sabiedrībai ? Vai cilvēki ir tiesīgi aizliegt citu valstu pārstāvjiem valkāt galvas segas, kuras atspoguļo daļu no viņu kultūras ? Jautājumu klāsts, kurš tika apskatīts šī projekta ietvaros, bija visai iespaidīgs, tomēr tās viss palīdzēja projekta dalībniekiem apzināties, ka  mūsu nepatika pret cilvēkiem lielākoties nav attaisnota, un visu mūsu baiļu pamatā ir tikai aizspriedumi un informācijas trūkums.

all together1Projekta laikā iegūta informācija ievērojami paplašināja dalībnieku redzesloku un veicināja viņu izpratni un empātiju par  cilvēkiem, kuru tiesības tika aizskārtas. Bez tām, dalībniekiem tika organizēta eskursija uz pilsētas centru un brauciens pēc iepirkumiem, kas patīkami izbrīnīja un iepriecināja jauniešus.

Kā atzīstas paši projekta  “All together “ dalībnieki, projekta ietvaros viņi ir stipri sadraudzējušies, un pēc viņiem bija redzams, ka viņi tiešām ir  “visi kopā “, draudzīgā kompānijā, gatavi jaunām tikšanām, piedzīvojumiem un zināšanām.