Noslēdzies projekts „Street ART”

street_art_Logo
10458039_3Vasaras beigās veiksmīgi noritējušas starptautiskā jauniešu apmaiņas projekta „Street ART” aktivitātes. Ar programmas ERASMUS+ atbalstu biedrība ERFOLG organizēja projektu, kas pulcēja 30 dalībniekus no tādām valstīm kā Francija, Turcija, Itālija, Čehijas Republika un Latvija. Valstis pārstāvēja jaunieši no sekojošajām organizācijām: Tambour Battant no Francijas, EGE Pedal Spor Kulubu Dernegi no Turcijas, Identities no Itālijas, Tmelnik o.s. no Čehijas Republikas un biedrība ERFOLG no Latvijas.

10606576Projekta dalībniekus vienoja kopīgā interese – hip hops un grafiti māksla. Projekta laikā dalībnieki dalījās ar hip-hop kultūras un grafiti tendencēm savā valstī. Latvijas iedzīvotājiem ir negatīva attieksme pret grafiti un tas bieži tiek uzskatīts par vandālismu. Ko gluži pretēju centās pierādīt projekta dalībnieki, parādot grafiti kā urbānās mākslas novirzienu. Kvalitatīvs grafiti, kas uzzīmēts uz pelēcīgā žoga vai pamestas ēkas, atdzīvina pilsētu līdzīgi gleznai, grafiti zīmējums ir stāsts, tikai ne visi to pamana. Deviņu dienu laikā dalībnieki iedziļinājās hip-hop kultūrā un grafiti mākslā, profesionālu instruktoru vadībā dalībnieki apguva grafiti zīmēšanas tehnikas, iepazinās ar hip-hop mūzikas daudzveidību, kā arī apguva breakdance deju soļus. Turklāt, dalībnieki iepazinās ar ielu vingrošanas pamatiem, kur jaunatnes sporta biedrība „Ielu vingrošana” parādīja meistarklasi un dalībniekiem iemācīja populārākās vingrošanas kustības. Paralēli grafiti veidošanas aktivitātēm dalībnieki ciemojās arī Daugavpils pilsētas Domē, kur iepazinās ar Daugavpils infrastruktūras attīstību un nākotnes plāniem. Dalībniekiem tika organizēta arī ekskursija uz Marka Rotko mākslas centru, kur viņi apskatīja gan slavenā mākslinieka darbus, gan arī citu mūsdienu mākslinieku darbus. Par ekskursiju dalībnieku domas dalījās, daži guva iedvesmu, daži, tomēr, neuztvēra šādu mākslas veidu.

10599153Aktivitāšu laikā dalībnieki arī prezentēja savas valstis starpkultūru vakaru ietvaros. Jauniešu organizāciju pārstāvji stāstīja par savas valsts kultūru, tradīcijām, vēsturi un aktuālajām vērtībām, dalījās arī ar līdzi atvestajiem nacionālajiem gardumiem.

10570545_1Aktivitāšu centrālais notikums bija grafiti galerijas atklāšana un tai sekojošā dalībnieku uzstāšanās, kuras laikā dalībnieki kopīgi nodejoja hip-hop deju ar flešmoba elementiem. Pasākuma noslēgumā tika rīkota arī preses konference. Bez šaubām, projekta redzamākais rezultāts ir grafiti galerija Daugavas ielā 32, pie bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām. Dalībnieki saviem spēkiem izveidoja skaistus grafiti zīmējumus uz novecojušā, pelēkā paneļu nožogojuma, padarot pilsētu atraktīvāku un košāku.

Neskatoties uz lietaino laiku, dalībnieki izbaudīja projektu, un projekta mērķis tika sasniegts – caur grafiti mākslu tika iepazītas citu valstu kultūras un vietējiem iedzīvotājiem tika pierādīts, ka grafiti nav vandālisms, bet gan māksliniecisks izteiksmes veids.

Par piedzīvoto projektā laikā dalās tā dalībnieki…..

laima kalvaneLaima (Latvija):

Dalībnieki bija draudzīgi un ļoti aktīvi, es izbaudīju kopā pavadīto laiku. Projekts bija lieliska iespēja izmēģināt un iemācīties kaut ko jaunu par tēmām, par kurām iepriekš īpaši daudz neinteresējos – hip hops un grafiti. Nedaudz ir žēl, ka pievīla laika apstākļi, bet kopumā bija ļoti labi.

fererika di sarioFederica (Itālija):

Projektā visvairāk patika grafiti darbnīcas, es tās izbaudīju un man gribējās zīmēt vēl un vēl. Hip hop nodarbības bija lieliskas, bija jautri, pasniedzējs bija vienkārši satriecošs. Viss bija lieliski: cilvēki, pusdienas, grafiti zīmēšana, tējas pauzes, iepirkšanās, u.c. Atskatoties atpakaļ, secinu, ka neko nemainītu, lieliski pavadīts laiks un daudz jautrības.

Huyen Duong NguyenHuyen (Čehijas Republika):

Man ļoti patika starpkultūru vakari, kuru laikā varēja iegūt daudz jaunas un noderīgas informācija par valstīm. Hip hop darbnīcas bija absolūti lieliskas. Man patika tematiskās spēles, kas tuvināja dalībniekus, grafiti galerijas veidošana, patika brokastis, brīvajā laikā patika apskatīt pilsētu. Patika arī latviešu izpalīdzība un labsirdība. Es ilgošos pēc dalībniekiem un ceru kādreiz viņus vēl satikt. Paldies par iespēju piedalīties, un paldies par lieliskajām atmiņām un iegūto pieredzi. Lielisks projekts ar izcilu tematiku.

osman furkan kayamOsman (Turcija):

Esmu apmierināts ar visu, lielisks projekts. Patika gan viesnīca, gan vietējie ēdieni. Projekta aktivitāšu programa bija pilnīga un ne mirkli nebija garlaicīgi. Grafiti darbnīcas pasniedzējs Edgars iepazīstināja ar dažādām grafiti mākslas paņēmieniem. Projekts bija lieliska iespēja satikt cilvēkus no dažādām valstīm, kurus vieno kopīgās intereses. Mēs daudz mācījāmies viens no otra. Paldies par labi pavadīto laiku.

patrick kaulPatrick (Francija):

Pirmkārt, paldies organizatoriem par projektu. Mani uzrunāja tieši grafiti māksla, jo par spīti tam, ka tā dažreiz tiek aizliegta, katrs zīmējums nes sevī kādu ziņojumu un uzrunā cilvēkus, man tas ir svarīgi. Grafiti galerijas veidošana bija aizraujoša, visi dalībnieki bija ļoti kreatīvi, katrs burts lielajā uzrakstā „EXPRESS YOURSELF THROUGH GRAFFITI” ir kreatīvs un jautrs. Satikām arī biedrību „Ielu vingrošana”, viņi mums parādīja dažas vingrošanas kustības, grūtas, bet man patika. ERFOLG uzdāvināja mums lieliskus t-kreklus, un mēs uzstājāmies ar savu priekšnesumu vietējās preses un iedzīvotāju priekšā, tas bija fantastiski. Paldies visiem.